20 Aralık 2020, 09:16 tarihinde eklendi

DERİN DİKİMİN ZARARLARI

   ???? Ekim derinliğini ayarlarken birçok faktör etkili olmaktadır. Bunların başında tohumun cinsi, tohumun büyüklüğü, tohumun çimlenme gücü, tarlanın toprak koşulları, topraktaki nem durumu, çevrenin iklim koşulları gibi faktörler etkili olmaktadır.

 


    ????Yapılan çalışmalara ve kurulan denemeleri incelediğimizde buğday bitkisini ele aldığımızda bitki için önemli performans kriteri olarak kabul edebileceğimiz çıkış oranı ve toprak üstü kuru ağırlık esas alındığında artan tane iriliği ve 4 cm’lik ekim derinliğinin en iyi sonuçları verdiği gözlenmektedir.

    ????Derin ekim yapılan arazilerde tohumun çimlendiği, fakat çim kınının toprak yüzeyine çıkışının düşük olduğu gözlemlenmektedir. Birim alandaki optimum bitki sayısı tane verimini etkileyen en önemli unsur olup bu yönden bakıldığında çıkış oranının önemi artmaktadır.

  ????Ekim derinliği ve tane iriliği bitkilerin performansını doğrudan etkilerken, ekim derinliğindeki artış tane iriliği ve genotipe bağlı olarak bitkilerdeki ele alınan özellikleri olumsuz etkilemektedir.

????Derin ekimin yapılması bitkinin çimlenmesine rağmen toprak yüzüne çıkışı olmayacaktır veya az miktarda çıkış olacaktır. Bu şekilde toprak yüzüne çıkan bitki zayıf olacaktır ve birim alandaki bitki sayısıda az olacaktır. Bununla beraber zayıf gelişen bitkide kardeşlere sayısı, dane verimi, bitki boyu, sap kalınlığı, kök gelişimi az olacaktır. Bununla beraber hava şartlarına göre kök boğazı çürüklüğü gibi hastalıklara neden olacaktır.

 


 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *