08 Kasım 2020, 15:12 tarihinde eklendi

MISIRDA BAKIR NOKSANLIĞI

MISIRDA BAKIR NOKSANLIĞI

 Bakır noksanlığı fazla organik madde içeren topraklarda ve özellikle yeni tarıma açılan organik topraklarda görülür. Genellikle kumlu ve çakıllı arazilerde bakır noksanlığına rastlanır.

Bakırın Bitkideki Fonksiyonları ve Noksanlıkları

 Diğer iz elementlerin çoğunda olduğu gibi bitkinin klorofil oluşumuna yardım eder. Bakır noksanlığında bitkide renk açılması ve büyümede yavaşlama görülür. Tahılda bakır noksanlığı kardeşlenme döneminde ve ilk kez yaprak uçlarında görülür. Bakır noksanlığında yaprak uçları beyazlaşır, yapraklar daralır ve uzun eksen boyunca bükülür. Tahılda bakır noksanlığı bitkilerin bükülmüş beyaz uçları ve çalımsı görünüm kazanmalarıyla kendini gösterir. Aynen tahıllarda olduğu gibi meyve ağaçlarında da bakır noksanlığı en çok çiçeklenmenin olduğu kısımlarda ve meyve oluşumunu etkiler.

 Bitkilerce Bakırın Topraktan Alımı: Bitkiler bakırı topraktan çözünebilir ve değişebilir formdaki iki değerlikli bakır (Cu+2) iyonları şeklinde alırlar. Topraklarda bakırın fazlası demirin alınmasını güçleştirir ve bitkilere zehir etkisi yapar.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *