24 Ekim 2020, 19:00 tarihinde eklendi

YERFISTIĞI DEPOLAMA ŞARTLARI

Yerfıstığı Depolama Şartları

YERFISTIĞI DEPOLAMA 

Yerfıstığı ürünü uzun süre bekletilecekse kabuklu olarak (kapsül haliyle) taş, toprak, kesek, bitki artıkları, kalitesiz kof kapsüllerden vs. temizlenmiş olarak depolanmalıdır. Depoya konmadan önce kabuklu ürünün nem içeriği %9’un ve iç halinde ise %7’nin altında olmalıdır. Depolamadan önce depolar iyice temizlenmeli, badana edilmeli, yarık ve çatlaklar sıvanmalıdır. Depolar güneş görmemeli, serin, kuru ve havadar olmalıdır.
Yerfıstığı depolamasında en çok zararlanmalar nisbi nemin gereğinden fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kontrolsüz depolarda nispi nem %65-70 arasında (ürünle ortam arasındaki denge nemi) tutulmalıdır. Nispi nem %65-70’i geçtiğinde ürünler nem kapmaya başlamakta ve bu durumda mantari faaliyetler artmaktadır. Nispi nem %65-70’in altına düşerse ürünler nem kaybederek ağırlıkları azalmaktadır. Depo ortamındaki nispi nemin ve ürün içindeki nemin gereğinden fazla yükselmemesi için depo ve ürün sık sık havalandırılmalıdır.

Çok sayıda böcek türünün larvası, özellikle depo sıcaklığı 13 C° yi geçtiğinde depoda ürüne büyük zarar vermeye başlamaktadır. 
Depolama öncesi C. methyl ile ilaçlanabilir. 
ABD°de yerfıstığı ürünleri, kontrollü ticari depolardaki 1-5 C°'de ve %55-70 nisbi depo neminde depolanmaktadır. Farklı depo sıcaklıklarında kabuklu fıstıkların bozulmadan en fazla bekletilebilme süreleri şu şekildedir: 22 C°’de 6 ay, 8 C°’de 9 ay, 2 C°’de 3 yıl, -4 C° de 8 yıl, - 12 C°de ise 15 yıldır. Kabuksuz olursa bu süre % 50 oranında azaltılmalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *